Wernisaż Magdaleny Król- Galeria P14

„W swoich pracach w ramach wystawy pt. „Przestrzeń graniczna” Magdalena Król zaprasza obserwatora do wędrówki po nieoczywistym terytorium, w których to co figuratywne przy zmianie perspektywy dekonstruuje się przed naszymi oczami, wprowadzając nas w świat intrygującej abstrakcji. Tytuł sugeruję wieloaspektowość jej twórczości, która w zakresie formalnym oznacza granice, które możemy dostrzec na powierzchni płótna.

Artystka wyznacza je poprzez szczeliny, pęknięcia i zarysowania, używając do tego oryginalnych, wychodzących spoza zakres tradycyjnej plastyki środków, takich jak kruszywo cegły, kwarcu, marmuru czy też kawy. Dzięki temu płaskie strefy zyskują zupełnie nową wartość i stają w naszych oczach działami prawie unitarnymi.

Podążamy wzrokiem za tą wręcz rzeźbiarską strukturą, wyobrażamy sobie poszczególne etapy jej tworzenia, nakładania przez artystkę kolejnych warstw materiału, przecierania i żłobienia. Ten twórczy akt podlega artystycznej kontroli, potwierdzając tym samym fachowość techniki oraz siłę i pewność wyrazu artystycznego.

Naturalnie nasuwa się pytanie czy nasze wnętrza nie są właśnie takimi przestrzeniami granicznymi, w których na próżno szukać oczywistości. Niektórzy z nas niezachwiani niczym skała, odporni na czynniki zewnętrzne, inni z kolei podatni na wszelkie niuanse, które stawia przed nami rzeczywistości, jak i drugi człowiek.

Twórczość Magdaleny Król stanowi zachętę do poszukiwania granic przedstawieniowych na powierzchni płótna, co może być zaledwie wstępem do znacznie ciekawszej, bo prywatnej, eksploracji własnego wnętrza.” Historyk sztuki- Maja Tyborska

Zapraszam również do śledzenia wydarzeń na fb oraz na insta